pl en
12 664 80 00

Podpisanie umowy na parking podziemny w Warszawie w formule PPP

06-03-2020
Podpisanie umowy na parking podziemny w Warszawie w formule PPP

Mota-Engil podpisała z Warszawą umowę na projekt i budowę nowoczesnego parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy. Obiekt powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Wybudowany parking będzie własnością miasta, ale to nasza firma będzie zarządzała parkingiem przez 40 lat.

 

 

– Mota-Engil Central Europe jest doświadczonym inwestorem i wykonawcą na rynku polskim nie tylko w zakresie budowy parkingów, ale przede wszystkim jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako jedni z pierwszych zrealizowaliśmy projekt w formule PPP jakim jest parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu W naszym portfolio znajduje się także umowa z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych. – mówi Marcin Podlecki, członek zarządu IMMO Park Warszawa Sp. z o.o.  Warszawa ma również ogromny potencjał na kolejne lokalizacje parkingowe w tej formule. W naszej ocenie projekty partnerstwa publiczno-prywatnego to przyszłość samorządów, które po ograniczeniu napływu środków Unii Europejskiej  będą szukały nowych źródeł finansowania swoich inwestycji – dodaje.

 

Umowa między m.st. Warszawą i firmą Immo Park Warszawa Sp. z o.o., spółką zależną Mota-Engil będzie wiązać strony koncesją udzieloną na 40 lat. W ciągu pierwszych 48 miesięcy jako koncesjonariusz zaprojektujemy, a następnie wybudujemy czterokondygnacyjny parking, na 420 miejsc postojowych, pod placem Powstańców Warszawy Parking zostanie zaprojektowany i wybudowany wyłącznie z naszych  środków To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce.

 

Obiekt na 420 miejsc postojowych, który zacznie działać w 2024 r., będzie wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletą. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe.

 

Po wybudowaniu parkingu plac Powstańców Warszawy zostanie kompleksowo przebudowany. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami.